TRADÍCIE A ZVYKY

“Plote, plote, trasiem ťa, svätý Ondrej prosím ťa, daj že mi ty, daj že mi ty znať, s kým ja budem takto o rok posteľ stlať.”

 Deň, kedy sa slávil tento sviatok, patril okrem Štedrého večera k najdôležitejším vešteckým dňom v roku. Väčšina veštenia malo jedno spoločné, a to, že sa dievčatá snažili zistiť, kedy alebo za koho sa vydajú. Preto sme si skúsili niektorými zvykmi veštiť aj u našej škôlke. Chrbom ku dverám sme hádzali topánky, na vrch stoličky (strechy) hádzali šatku a tiež liali vosk (olovo) do vody. Ako sa hovorí „Tvar, ktorý olovo po ochladení vo vode získal, naznačoval aké povolanie bude mať muž, za ktorého sa dievča vydá.“

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc…

Sviatok svätej Lucie, bol oddávna najtajomnejším sviatom zo stridžích dní. Verilo sa, že tento deň je výnimočne nebezpečný a strigy majú veľkú moc. My sme sa spolu vybrali ometať husím pierkom všetky kúty našej škôlky, aby sme – ako sa hovorí, ochránili príbytok pred temnými silami.

adresa

Materská škola Guliver
Poľovnícka 3/B
969 01 Banská Štiavnica

telefónne číslo

(00) +421 911 638 349

e-mail

guliver@tidly.sk