PLETIEME KORBÁČE

Dni pred Veľkou nocou i počas nej majú svoje tradície. Patria k nim obrady, typické jedlá, zvyky našich predkov, zdobia sa vajíčka, ktorými dievčatá obdarujú chlapcov, keď ich prídu obliať a vyšibať. Snáď v každom regióne je to pondelková oblievačka, ktorá je symbolom čistoty a vyšibanie korbáčom by malo priniesť zdravie. Korbáče sa pletú z vŕbového prútia. Podľa kraja sa líšia aj techniky, fígle či počty prútov, z ktorých sa korbáč skladá. Každá vyšibaná žena či dievča, by mala podľa tradície šibačovi na korbáč priviazať novú stuhu. 

Aj naši Guliveráci si  vyskúšali svoju zručnosť, či dokážu upliesť krásny veľkonočný korbáč, ktorý využijú na veľkonočný pondelok ako jediný povolený „nástroj“ na privolanie pevného zdravia. Zapletali, prepletali aj poplietli, ale na svoj výsledný korbáč boli právom hrdí. 

“Šibem, šibem, šibi ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka.”

adresa

Materská škola Guliver
Poľovnícka 3/B
969 01 Banská Štiavnica

telefónne číslo

(00) +421 911 638 349

e-mail

guliver@tidly.sk